MASAŻ
Masaż jest formą oddziaływania na ustrój, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne, głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania efektów fizjologicznych. Celem masażu jest zadziałanie na układ ruchu (mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości) oraz na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową a także układ krwionośny i chłonny. Pośrednio masaż działa na narządy wewnętrzne. Masaż ma na celu poprawę psychofizycznego stanu pacjenta.

Masaż jest zabiegiem, który działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

MASAŻ RELAKSACYJNY
Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.
Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego może forma masażu, jaką jest masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularna i pożądana. W prawidłowo wykonanym masażu relaksacyjnym następuje rozluźnienie wszystkich mięśni do tego stopnia, że ciężko nam jest zapanować nad własnym ciałem.

Masaż to sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również stanu zdrowia, gdyż działa leczniczona nasze ciało. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.


MASAŻ LECZNICZY
Masaż leczniczy stanowi mechaniczne wywieranie i zwalnianie ucisku na tkanki ustroju. Jest jedną z najstarszych metod fizjoterapii. W celach leczniczych stosowali go już starożytni Chińczycy, Hindusi, Grecy i Rzymianie.

Wykonuje się go w sytuacji , gdy dochodzi do podrażnienia tkanki mięśniowej. Najczęstszym skutkiem jest ból. Zazwyczaj nie jest on definiowany przez pacjenta jako ból mięśniowy, lecz jako ból np. biodra, kolana, karku, krzyża, pleców, ramienia, itp. Dopiero odpowiednim badaniem można stwierdzić, że źródłem bólu jest mięsień. Mięśnie bywają bolesne samoistnie, ale bolą najczęściej przy ucisku, przy czynnych zmianach ich napięcia.

Najczęściej występującymi dolegliwościami kręgosłupa są:




Do powstania takich zmian może dojść w każdym odcinku kręgosłupa. Ale najczęściej występują one w odcinkach najbardziej obciążonych i tam, gdzie ruchomość jest największa. Jest to przyczyną trwałych, ciągłych bólów, opadania stopy, zmniejszenia obwodu nóg i przysychania porażonych mięśni w kończynach. Dolegliwości częściej występują u mężczyzn niż u kobiet, przeważnie po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Masaż leczniczy stosujemy również w następujących schorzeniach:

Masaż odchudzający(ujędrniający)
adaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii. Masaż może być niekiedy nieprzyjemny dla osoby masowanej ze względu na uczucie występującego bólu przy stosowaniu technik z dużą siłą. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety.


Drenaż limfatyczny
Ma na celu usprawnienie krążenia limfy a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Działa również oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych, po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

Masaż bańką chińską
Masaż bańkami jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza.

Powoduje to przekrwienie skóry, której kolor zmienia się na różowy. Wytworzone podciśnienie działa na skórę, tym samym oddziaływując na zakończenia nerwowe. W następstwie podrażnienia receptorów skóry dochodzi do poprawy zakłóconej czynności narządu wewnętrznego związanego ze strefą skóry, po której prowadzi się bańkę.

masaż bańką powoduje:

Masaż sportowy
Od wielu lat stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonego mięśnia pomaga rozluźnić go i zapobiega późniejszym uszkodzeniom. Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich. W tych przypadkach masaż pozwala im szybciej odzyskać siły.

ROZCIĄGANIE / UELASTYCZNIANIE DLA OSÓB UPRAWIAJĄCYCH SPORT
Regularne rozciąganie wpływa korzystnie na sylwetkę, która robi się bardziej otwarta, wyprostowana i sprężysta. Poprawia się ogólna postawa ciała, zwiększa zakres ruchów. Co ważne, rozciąganie skutecznie likwiduje bóle stawów i mięśni. Często ćwiczenia rozciągające wykorzystywane są jako jedna z metod rehabilitacji.

Stretching ma jeszcze inne zalety, o których warto wspomnieć, tzn.:

MASAŻ PLECÓW Masaż pleców rozluźni mięśnie, usunie napięcie, przywróci elastyczność, zredukuje stres i dyskomfort, a także przyśpieszy krążenie krwi. Masaż pleców obejmuje cały gorset mięśniowy grzbietu, górne partie pośladków i linię poziomą bioder, obręcz barkową i kark. MASAŻ USPRAWNIAJĄCY DLA PACJENTÓW PO COVID19 ORAZ ELEMENTY REHABILITACJI W POSTACI PROSTYCH ĆWIECZEŃ I ĆWICZEN ODDECHOWYCH NA PODSTAWIE JOGI (Minimum 90 min do 120 min).

MASAŻE